UWMC announces fall semester Dean's list

1/29/18
By UW-Marathon County

The University of Wisconsin-Marathon County has announced the Dean’s list for the fall 2017 semester. All of the students on the Dean’s list have obtained a grade point average of 3.5 or higher for their spring semester classes. The list includes full-time and part-time students.

Highest Honors for grade point averages of 4.0 (straight A’s)

Full-time students

Chengdu, China: Yuanxi Xie; Dalian, China: Yufeng Ji; Edgar: Andrea Bargender, Scott Lepak; Merrill: Noah Duginski, Michelle Tlusty; Schofield: Levi Ballenger, Gerica Reissmann; Stevens Point: Kelsey Kitowski; Taipei, Taiwan: Peitzu Chang; Wausau: Renee Barthel, Krista Betz, Neil Biswas, Brandon Black, Charlie Brimacombe, Jonathan Decker, Daniel Gerstl, Jordyn Kettner, Hannah Klopotek, Nicholas Lange, Antonio Meyers, Moriah Prichard, Jesse Schewe, Natnael Shiferaw, Aaron Wernberg.

Part-time students

Edgar: Jordan Knetter; Rothschild: Brooke Denman; Wausau: Dana Bednarikova, Maria Espino.

 

High Honors for grade point averages of 3.75 or higher

Full-time students

Aniwa: Cierra Hess; Athens: Rachel Bloechl, Sarah Kafka, John Laub, Austin Mengel, Jacob Stange; Birnamwood: Brenna Behreandt, Jared Rickert; Catawba: Leah Hoogland; Eau Claire: Carl Ronnander; Gleason: Lindsey Lampe; Kronenwetter: Peyton Stefan; Marathon: Noah Dirks, Austin Hillery, Tyler Hillery; Merrill: Haley Daigle, Brett Seubert; Mosinee: Lucas Hintz; Schofield: Henry Bleifuss, Kaylee Heil, Alex Pagel, Jordan Suchomski, Nicole Williams, Gunnar Yonker; Stevens Point: Shelby Wagner; Wausau: Ashley Bender, Courtney Binder, Matthew Block, Delaney Doering, Dylan Dorava, Matthew Hanley, Tristan Hauser, Zachary Henke, Fernando Juan, Jared Kiepke, Gunnar Kostka, Evan Laffin, Shane Martin, Tyler Mertes, Karissa Murphy, Melissa Nieuwenhuis, Chelsea Rausch, Kayla Rayburn, Olivia Roeske-Kretzer, Kayla Rogan, Nathan Schmitz, Erik Sherfinski, Christopher Stein, Breana Stillman, Joshua Thunder, Jaime Keeney, Jennifer Schrank.

Part-time students

Wausau: Long Thao, Mariah Watts.

 

Honors for grade point averages of 3.5 or higher

Full-time students

Abbottsford: Seth Weiler; Athens: Shay Boesl; Edgar: Taiyah Tarter; Gleason: Deanta Saunders; Irma: Alli Henkelman; Kronenwetter: Jared Halambeck; Marathon: Austin Borchardt, Nicholas Wokatsch; Merrill: Ian Cohrs, Chantelle Diels, Marissa Gutsch, Don Seubert; Mosinee: Jacob Ivey, Amy Loppnow; Ogema: Hunter Swan; Schofield: Cassidy Bradfish, Emily Howland, Rachel Huffcutt, Horeb Mahmood, Zachary Pecha, Alora Schroeder, Mai Thao Vue, Shiamee Yang; Tigerton: Christopher Matson; Waupaca: Kiersten Block; Wausau: Allison Burazin, Kristofer Ernst, Nadine Giebel, Victoria Hoff, Morgan Johnsen, Jordan Kucksdorf, Olivia McGovern, Benjamin Nichols, Jonathan Schafer, Kaitlyn Schneider, Grace Stanke, Mai Thao, Chaw Xiong, Kaomi Yang; Wittenberg: Andrew Stoinski.

Part-time students

Deerbrook: Shane Gibbs; Schofield: Kalia Chang; Wausau: Teresa Bacon, Anna Dodds, Martin Pagel; White Lake: Julia Boyd.

Contact

Brian Becker
715-261-6296